logo
 Wirtualne Archiwum Pasterstwa

Menu

  • Home
  • Bacówka i jej wyposażenie
  • Produkcja i wyroby
  • Zwyczaje pasterskie
  • Pasterze i ich rodziny

wyszukaj

Zwyczaje pasterskie

Zwyczaje pasterskie
Fotografia przedstawia bacę Henryka Kukuczkę (zm. 2018?) święcącego owce, podczas obrzędu mieszania stad owiec od gazdów powierzających je na wypas. We wnętrzu koszaru stoi baca Henryk Kukuczka, ubrany w odświętny strój górali śląskich.
Święcenia stada podczas obrzędu mieszania owiec, Stecówka
Ewa Kocój
rodzinę Szczechowiczów w koszarze ustawionym w gospodarstwie, przy domu w Ratułowie na Podhalu. We wnętrzu koszaru znajdują się następujące osoby: baca Tadeusz Szczechowicz senior (w środku), baca Tadeusz Szczechowicz junior (z lewej strony), podbaca Stanisław Szczechowicz (z przodu, tyłem), Michał Szczechowicz syn Tadeusza juniora, pomiędzy ojcem a dziadkiem) oraz sąsiedzi. Bada Tadeusz Szczechowicz senior błogosławi stado owiec obchodząc je wokoło. W prawej dłoni trzyma kropiło, a w lewej – miskę ze święconą wodą.
Święcenia stada podczas obrzędu mieszania owiec, Ratułów
Ewa Kocój
Rodzina Szczechowiczów z Ratułowa na Podhalu wyruszającą na wiosenny redyk w 2018 roku.
Rozpoczęcie redyku wiosennego
Ewa Kocój
Fotografia przedstawia przedmioty święcone podczas dorocznej mszy bacowskiej odbywającej się w niedzielę w okolicy dnia św. Wojciecha w Ludźmierzu. Na zdjęciu znajdują się dwa wiklinowe kosze, a w nich plastikowe butelki ze świeconą wodą (po lewej stronie) i drewniane szczapki owinięte na górze papierem (po prawej stronie). Są one wyciągane przez księdza celebrującego liturgię i przekazywane każdej rodzinie pasterskiej, która przybywa w tym dniu do Ludźmierza. Szczapki i woda święcona, a także papierowe kalendarze bacowie używają następnie na szałasach, do poświęcenia ich przestrzeni.
Poświęcona woda, kropidła i kalendarze w Ludźmierzu
Ewa Kocój
Fotografia przedstawia zwyczaj pasowania na wojewodę wołoskiego bacę Jarosława Buczka w sierpniu 2017 roku w Ochotnicy Dolnej w Gorcach, w Polsce.
Pasowanie na wojewodę wołoskiego, Ochotnica Dolna
Ewa Kocój
Fotografia przedstawia tradycyjny jesienny osod odbywający się w koszarze, przy szałasie na Ochodzitej, organizowany przez bacę Piotra Kohuta w dniu św. Michała (29 września). Baca wraz z juhasami i gazdami przybywającymi po swoje owce oddane Piotrowi Kohutowi na cały sezon wypasowy, są liczone, rozdzielne i oddawane gazdom. Elementem zwyczaju jest przypijanie, czyli częstowanie wódką gazdów przez bacę, na znak szczęśliwego zakończenia wypasu.
Osod – rozdzielanie stad jesienią, Ochodzita
Ewa Kocój

Napisz do nas!

nie wkładać palców do kontaktu

logo
e-mail: fundacjapd[at]protonmail.com
fundacjapd@protonmail.com
© Copyright by Fundacja Przestrzenie Dziedzictwa
® Wszystkie prawa zastrzeżone
Created by Openform
na skróty
  • Produkcja i wyroby
  • Bacówka i jej wyposażenie
  • Home
  • Pasterze i ich rodziny
  • Zwyczaje pasterskie
    Wystawy Regulamin Mapa strony Cookies Polityka prywatności