1/4
Pasowanie na wojewodę wołoskiego, Ochotnica Dolna

Miejsce (opis):

Ochotnica Dolna, Gorce, Polska

Data dokumentu:

16 sierpień 2017 r. XXI w.

Autor fotografii lub dokumentu:

Opis:

Fotografia przedstawia zwyczaj pasowania na wojewodę wołoskiego bacę Jarosława Buczka w sierpniu 2017 roku w Ochotnicy Dolnej w Gorcach, w Polsce.
Dane podstawowe:

Tytuł obiektu:

Pasowanie na wojewodę wołoskiego, Ochotnica Dolna

Autor dokumentu:

Data powstania:

16 sierpień 2017 r. XXI w.

Opis główny:

Fotografia przedstawia zwyczaj pasowania na wojewodę wołoskiego bacę Jarosława Buczka, odbywający się podczas XXI Ochotnickiej Watry w dnia 16 sierpnia 2017 roku w Ochotnicy Dolnej w Gorcach, w Polsce. Na drewnianej scenie w centrum Ochotnicy Dolnej stoją wojewodowie wołoscy – idąc od lewej: Józef Michałek, Zdzisław Błachut, Piotr Kohut oraz Jarosław Buczek, z tyłu – Jan Straka z Czech. Trzech wojewodów trzyma w rękach laski pasterskie. Uroczystość prowadzi Zbigniew Błachut z Ochotnicy Dolnej, nadający uroczyście tytuł wojewody. Członkowie wydarzenie ubrani są w odświętne stroje góralskie, każdy odpowiadający regionowi, z którego pochodzą. Składają się na nie białe haftowane koszule wpuszczone w portki wykonane z sukna wełnianego i ozdobione parzenicami, grube skórzane pasy w cekinami, kierpce oraz góralskie kapelusze.

Kontekst kulturowy:

Zwyczaj pasowania na wojewodę wołoskiego został zapoczątkowany przez Teofila Wałacha i Jana Fudalę na przełomie XX i XXI wieku. Korzeniami swymi sięga istnienia tzw. wojewodów będących co najmniej od XIV wieku opiekunami i zwierzchnikami społeczności lokowanych na prawie wołoskim i trudniących się profesją pasterstwa. Według Teofila Wałacha, wywodzili się oni często z rodu rycerskiego lub też byli kniaziami zasłużonymi w różnych działaniach. Posiadali prawo sądzenia i karania swoich poddanych. Współcześnie tytuł wojewody wołoskiego nadawany jest osobie wybranej przez innych wojewodów, mieszkańcowi Karpat szczególnie zasłużonemu dla zachowania historii Wołochów i kultury pasterskiej. Zwyczaj ten odbywa się tylko jeden raz w roku, zazwyczaj na przełomie lata i jesieni – podczas świąt pasterskich (m.in. watry, osodu). Nadanie tytułu połączone jest z uroczystym wręczeniem laski wołoskiej.
Data:

Data dokumentu/fotografii:

16.08.2017

Data dokumentu rok / wiek:

Opis dotyczący historii dokumentu:

Fotografia wykonana przez Ewę Kocój podczas badań terenowych
Miejsce dokumentu/obiektu:

Państwo:

Polska

Region:

Małopolska

Nazwa geograficzna:

Ochotnica Dolna, woj. małopolskie
Przedstawienie na dokumencie:

Tematyka:

Typ przedstawienia:

Główne przedstawienie:

Informacje o rekordzie:

Ostatnia modyfikacja:

13 wrzesień 2024 r.

Numer identyfikacyjny:

261