Dojenie owiec na koszarze w strundze, Baligówka
Miejsce (opis):
Koszar ze strungą, polany wypasowe przy szałasie rodziny Hyrczyków, Baligówka, Podhale, Polska
Miejsce przedstawionego obiektu:
Baligówka
Autor fotografii lub dokumentu:
Technika i materiał:
Opis:
Fotografia przedstawia bacę Jana Hyrczyka wraz z juhasem na polanach wypasowych w Baligówce, na Podhalu. Baca wraz z juhasem siedzą w strundze przy koszarze i doi owce.
Dane podstawowe:
Tytuł obiektu:
Dojenie owiec na koszarze w strundze, Baligówka
Autor dokumentu:
Miejsce:
Baligówka
Technika i materiał:
Kolekcja:
Opis główny:
Fotografia przedstawia bacę Jana Hyrczyka wraz z juhasem na polanach wypasowych w Baligówce, na Podhalu. Baca wraz z juhasem siedzą w strundze przy koszarze i doi owce. Strunga ma kształt prostokąta, została zbudowana przez rodzinę Hyrczyków. Jej górna część składa się z desek i drewnianych żerdzi, które przymocowane są do żerdzi koszaru. Bacowie nakryli ją folią, tworząc w ten sposób przestrzeń chroniąca ich od słońca lub deszczu. Dolna część strungi została wbudowana w koszar – składa się z kilkunastu drewnianych desek tworzących rodzaj balustrady. Część z nich ma charakter ruchomy i tworzy rodzaj zamykanego okienka, przez który przechodzą owce do dojenia.
Kontekst kulturowy:
Produkcję mleczarską poprzedza dojenia owiec. W zależności od wielkości stada i liczby pasterzy zajmuje to od godziny do kilku godzin. Wymaga to dużej siły fizycznej i cierpliwości. W każdym dniu udoju, o określonych porach (w zależności od zwyczajów danej rodziny i miesiąca – dwa lub trzy razy dziennie), pasterze siadają przy koszarze i strundze, dojąc mleko owiec do wiader. Kiedyś wiadra były drewniane obecnie najczęściej są metalowe lub plastikowe. Po wydojeniu owiec mleko przelewa się naczyń transportowych, np kanistrów, jeżeli pastwiska znajdują się z dala od bacówki, lub bezpośrednio do puciery, gdy dojenie odbywa się przy szałasie. Strunga wraz z koszarem stanowią kluczowe artefakty dziedzictwa kulturowego pasterzy. Znajdują się przy każdym szałasie, stanowiąc obowiązkowy element semiosfery pasterskiej. Zazwyczaj stawiają jej bacowie z juhasami, na początku sezonu pasterskiego. Mają charakter ruchomy, a wraz z przechodzeniem owiec na dalsze pastwiska, elementy te są przenoszone przez pasterzy.
Data:
Opis dotyczący historii dokumentu:
fotografia wykonana przez Ewę Kocój podczas badań terenowych
Miejsce dokumentu/obiektu:
Państwo:
Polska
Region:
Małopolska
Nazwa geograficzna:
Podhale
Przedstawienie na dokumencie:
Dane właścicielskie:
Właściciel dokumentacji lub Instytucja przechowująca:
Miejsce przechowywania oryginału:
Informacje o rekordzie:
Ostatnia modyfikacja:
13 lipiec
2024 r.
Numer identyfikacyjny:
229