1/4
Cyrkiel kotlarsko-blacharski, Kraków, Polska

Data dzieła:

1996 r., XX w.

Opis:

Prowizoryczny cyrkiel kotlarski z blachy miedzianej, zrobiony dla doraźnej potrzeby obrysowania i wycięcia blaszanych krążków potrzebnych do  wykonania miedzianych naczyń dla Muzeum w Tarnowie. Ma kształt (formę) typowego cyrkla kreślarskiego o dwóch rozchylanych ramionach. W odróżnieniu od cyrkla kreślarskiego obydwa ramiona zakończone są ostrymi stalowymi szpikulcami, z których jeden służy do stabilnego utrzymania cyrkla w środku obrysowywanego okręgu, a drugi do możliwie  wyraźnego zarysowania go na blasze.
Dane podstawowe:

Tytuł dzieła:

Cyrkiel kotlarsko-blacharski, Kraków, Polska

Data dzieła:

1996 r., XX w.

Kolekcja:

Opis:

Prowizoryczny cyrkiel kotlarsko-blacharski wykonany dla doraźnej potrzeby ze zbędnych ścinków blachy miedzianej. Składa się z dwóch podstawowych części: ruchomych ramion, połączonych w górnych, końcowych swych częściach miedzianym nitem-trzpieniem, pozwalającym na ich zwieranie i rozwieranie. Obydwa ramiona wykonane zostały z wyżarzonych i odpowiednio poprzycinanych,  podłużnych, rozszerzających się ku górze blaszek, o wymiarach. dolna podstawa (szerokość) ok. 1,5 cm, dł. ok.16,5cm, szer. górnej krawędzi ok. 3cm. Przez zaginanie, zawijanie i kucie na zimno, na długości ok. 13cm uformowane zostały z nich dwie zwężone u dołu i rozszerzające się ku górze rurki. Końcówki obu blaszek, na długości ok. 3cm pozostały płaskie. Jedna z nich została złożona na pół i dokładnie sklepana, natomiast druga, zagięta i złożona tak, aby umożliwić wsunięcie pierwszej pomiędzy jej dwie przygięte do siebie powierzchnie. Górne krawędzie obydwu końcówek zostały odpowiednio zaokrąglone przez przycięcie, tak aby wewnętrzna mogła się swobodnie poruszać w zewnętrznej. Złożone razem z czterech warstw blachy końcówki zostały przebite i w to miejsce osadzony został miedzianu nit spełniający rolę trzpienia umożliwiającego zwieranie i rozwieranie ramion cyrkla. W dolnych końcówkach ramion cyrkla osadzone są ostre szpikulce wykonane ze stalowych gwoździ, przez ich kucie na gorąco i opiłowanie pilnikiem do metalu. Wystające na ok. 1,5cm szpikulce przylutowane zostały cyną do ramion cyrkla.  Mniej więcej w połowie długości ramiona cyrkla są lekko sklepane i mają owalny przekrój, oraz lekko wygięte na zewnątrz, tak, że przy całkowitym ich złożeniu ( zwarciu) stykają się tylko samymi końcówkami.
Technika i materiał:

Cechy fizyczne główne:

Wymiary:

szerokość (złożony) ok. 1,5 cm, długość ok.16,5cm

Pochodzenie::

Postaci, obiekty, artefakty:
Informacje o autorze:

Data urodzenia:

XX w.

Informacje o autorze:

Grancea Nicolae, kotlarz, Rom w wieku ok. 40 lat, utożsamiający się jako Kalderasz, zamieszkały w Sancel w rejonie Blaj, w środkowej Rumunii na terenie Transylwanii. W połowie lat 90-tych przebywał w Polsce, większość tego czasu w Krakowie.

Dane właścicielskie:

Właściciel:

Numer inwentarzowy:

282

Data pozyskania zbiorów:

1995 r. XX w.

Historia pochodzenia:

Kraków, 1996
Informacje o rekordzie:

Ostatnia modyfikacja:

26 czerwiec 2024 r.

Numer identyfikacyjny:

212