1/4
Ofiara Abrahama, Budynin

Autor:

Data dzieła:

XIX w.

Typ obiektu:

Technika i materiał:

Opis:

Na tle górzystego krajobrazu stoi Abraham, obok niego na prawo Izaak klęczy na palenisku, na lewo zza obłoku wyłania się anioł. Na lewo, na skraju kompozycji wśród gałęzi krzewu skrywa się biały baran.
Dane podstawowe:

Tytuł dzieła:

Ofiara Abrahama, Budynin

Autor:

Data dzieła:

XIX w.

Typ obiektu:

Technika i materiał:

Opis:

a)     Na prostokątnym płóciennym podobraziu, na tle szeroko i perspektywicznie ujętego pejzażu ukazany został Abraham i Izaak. Abraham jest starszym mężczyzną z siwymi włosami i długą brodą. Ubrany w błękitny chiton i żółty himation ujęty jest w całej postaci, na wprost, w dynamicznej pozie, z rozwartymi ramionami, z nożem w prawej dłoni. Izaak to młodzieniec, bez zarostu w jasnymi włosami. Półnagi, z biodrami otoczonymi płótnem klęczy na palenisku ze związanymi z tyłu ramionami. Abraham wznosi wzrok ku wyłaniającemu się zza obłoków aniołowi. Jest uskrzydlony, jasnowłosy w zielonej tunice. Jedną dłonią wskazuje na Izaaka, drugą wznosi ku niebu. Na lewo, na skraju kompozycji za krzakiem skrywa się biały baran.
Obraz utrzymany jest w stonowanej kolorystyce złożonej z przygaszonych zieleni, brązu i błękitu. Z tych barw zbudowany jest krajobraz z kulisami gór na prawo i z rozbudowaną głębią na lewo. Do stworzenia iluzji głębokiego planu wykorzystano zasady perspektywy powietrznej, widocznej w zmniejszaniu nasycenia i ciepła barw wraz z oddalaniem się od wzroku widza. Wykonawca był malarzem profesjonalnym o przeciętnych umiejętnościach.
Technika i materiał:

Cechy fizyczne główne:

Materiał:

Informacje o autorze:

Autor:

Informacje o autorze:

nieznany
Dane właścicielskie:

Data pozyskania zbiorów:

1712 r. XVIII w.

Historia pochodzenia:

Cerkiew Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Budyninie
Informacje o rekordzie:

Ostatnia modyfikacja:

08 lipiec 2024 r.

Numer identyfikacyjny:

221