1/4
Narodziny Przenajświętszej Bogurodzicy, Gródek

Autor:

Data dzieła:

1888 r., XVII w.

Typ obiektu:

Technika i materiał:

Opis:

Na łożu Anna trzyma w ramionach owiniętą w białe płótno małą Marię. Na pierwszym planie dwie kobiety klęcząc przygotowują kąpiel dla nowonarodzonej. Za łożem stoi Joachim ze złożonymi jak do modlitwy rękami.
Dane podstawowe:

Tytuł dzieła:

Narodziny Przenajświętszej Bogurodzicy, Gródek

Autor:

Data dzieła:

1888 r., XVII w.

Typ obiektu:

Technika i materiał:

Kolekcja:

Opis:

Na prostokątnym płóciennym podobraziu wyciętym w górze wzdłuż łuku odcinkowego umieszczonych zostało w trzech płytkich planach pięć postaci. Na drugim planie, na łożu ustawionym równolegle do powierzchni obrazu ukazana została Maria w pozycji siedzącej, przykryta częściowo czerwonym płótnem. Ubrana w białą przepasaną szatę, a jej otoczoną nimbem głowę przykrywa biała chusta. W wyciągniętych przed sobą ramionach trzyma leżącą na poduszce małą Marię owiniętą białym płótnem. Przed łożem na pierwszym planie dwie niewiasty klęcząc przy dużej bali przygotowuje kąpiel dla nowonarodzonej: na prawo z głową przykrytą chustą nalewa do bali wodę ze dzbana, na lewo, zamaczająca dłoń w wodzie spogląda na Annę. W głębi na lewo, za łożem stoi Joachim, w brązowej tunice i szarym płaszczu, wznosi przed sobą dłonie złożone jak do modlitwy. Kompozycję od prawej strony zamyka zawieszona u góry i związana w połowie zielona kotara. Wszystko ukazane jest na neutralnym brązowym tle, na którym żółtą farbą wykreślono tytuł ikony:

W dole nad krawędzią umieszczono napis


Wskazuje to, że ikona została ufundowana jako dziękczynienie za cudowne ocalenie rodziny carskiej w katastrofie kolejowej w Borkach pod Charkowem, 17 października 1888 roku.  
Ikonę charakteryzuje wyjątkowa statyczność i uboga paleta barwna. Poprawność rysunku i kompozycji zdradza rękę malarza profesjonalnego, ale schematyzm, typizacja twarzy, brak szczegółów, niedbałość w modelowaniu formy zdradza braki warsztatowe albo pośpiech przy produkcji masowej.
Technika i materiał:
Informacje o autorze:

Autor:

Informacje o autorze:

nieznany
Informacje o rekordzie:

Ostatnia modyfikacja:

23 sierpień 2024 r.

Numer identyfikacyjny:

205