1/4
Cerkiew, Włodzimierz Andrasz, Sambor, Ukraina

Data dzieła:

1993 r., XX w.

Opis:

Cerkiew. Obraz olejny wyklejony ścinkami drutu, Sambor. Oprawiony obrazek wykonany technikami mieszanymi. Pomalowany farbami olejnymi na pilśni, kontury namalowanych elementów wyklejone ścinkami miedzianego drutu. Oprawa drewniana malowana.
Dane podstawowe:

Tytuł dzieła:

Cerkiew, Włodzimierz Andrasz, Sambor, Ukraina

Data dzieła:

1993 r., XX w.

Opis:

Obrazek olejny, z konturami wykonanymi z wyklejanych ścinków drutu miedzianego. Oprawiony w białą, drewnianą ramkę, wykonany na prostokątnym kawałku pilśni, o wym. 23 cm x 16,3 cm.   Na odwrocie napis cyrylicą "Sambor 1993 r " i autograf autora.

 

Centralną część widoku wypełnia przedstawiona w  nocnej,  zimowej scenerii, bryła ciemnobrązowej cerkwi z ośmioma, biało rozświetlonymi oknami. Zarówno całe jej kontury, jaki i poszczególne elementy  architektoniczne, zostały wyraźnie zaznaczone i obwiedzione odpowiednio dobranymi, prostymi lub wygiętymi ścinkami miedzianego drutu (np. wysokie, łukowate okna, podzielone na mniejsze kwatery, drewniane szalowanie ścian, ciemnozielone   pokryciach dachów i na trzech pękatych, cebulastych cerkiewnych kopułach, zwieńczonych miedzianymi krzyżami). Gdyby nie miedziane kontury kopuł, ich intensywnie  ciemna zieleń mogłaby, aż nadto zlewać się z intensywnie ciemnogranatowym niebem usianym żółtymi kropeczkami gwiazd. Wśród nich, obok jednego z krzyży żółci się drobny, niepozorny rożek księżyca zamknięty w dwa odpowiednio wygięte druciki. Po obydwu stronach cerkwi, z jej ciemną bryłą, kontrastują dwie duże, jasne,   brudnobiałe plamy usiane różnej grubości i długości drucikami - pniami, konarami, gałęziami i drobnymi gałązkami, konarów drzew, pokrytych nie tyle śniegiem co intensywnym, mroźnym szronem, podobnie jak i niektóre daszki na cerkwi. Drobne drzewa po lewej stronie  splatane są ze sobą gałęziami. Po prawej dwa większe drzewa, jedno niskie, drugie wysokie, obydwa o grubych, brunatnych pniach malowanych olejną farbą i  okonturowanych drucikami. Obok nich, stworzony przy pomocy miedzianego drutu, pochylony płot a przy nim  widać równie przechyloną, bardzo ciemną,   nagrobną stelę z okazałym krzyżem, w całości obwiedzioną zaledwie dwoma odpowiednio profilowanymi drucikami.

W podobny sposób, ale z większą ilością krótszych ścinków drutu oprofilowane są trzy mniejsze stele zwieńczone cienkimi, miedzianymi krzyżami, umiejscowione tuż przed  cerkwią. Cała powierzchnia obrazka  pokryta jest lakierem bezbarwnym, co powinno zabezpieczać zarówno farbę jak i  przyklejone druciki. Niestety w kilku miejscach widać już, że niektóre z nich, mimo to odpadły.

                       Trzy inne prace tego artysty amatora znajdują się również w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Jedną z nich jest wizerunek Matki Bożej z    Dzieciątkiem, wykonany tylko i wyłącznie ze ścinków drucików o różnych odcieniach miedzi. Dwie inne prace to : Serce Matki Boskiej i Serce Pana Jezusa, w których,  oprócz miedzianych drucików, wykorzystane zostały drobne ścinki różnokolorowych, intensywnie barwnych izolacji z przewodów elektrycznych.
Technika i materiał:

Cechy fizyczne główne:

Wymiary:

wymiary z oprawą: 26,3 cm x 19,5 cm

Pochodzenie::

Informacje o autorze:

Data urodzenia:

XX w.

Informacje o autorze:

Włodzimierz Andrasz, Rom, z zawodu ślusarz, zajmuje się też  rękodziełem artystycznym, zamieszkały w Samborze, Ukraina.
Dane właścicielskie:

Właściciel:

Data pozyskania zbiorów:

1995 r. XX w.

Historia pochodzenia:

Obrazek przekazany do kolekcji przez Krajowego Duszpasterz Romów, ks. Stanisława Opockiego, który otrzymał go jako prezent od brata autora w  Samborze w 1995 r.
Informacje o rekordzie:

Ostatnia modyfikacja:

09 wrzesień 2024 r.

Numer identyfikacyjny:

258