1/4
Sygnet ze srebrnej monety, Ciurar Nicolae, Manarade

Data dzieła:

1991 r. - 1993 r., XX - XX w.

Typ obiektu:

Opis:

Sygnet wykonany ze srebrnej monety średnicy 2,3 cm z wizerunkiem cesarza Franciszka Józefa I, przylutowanej do metalowego pierścienia.
Dane podstawowe:

Tytuł dzieła:

Sygnet ze srebrnej monety, Ciurar Nicolae, Manarade

Data dzieła:

1991 r. - 1993 r., XX - XX w.

Typ obiektu:

Kolekcja:

Opis:

Sygnet został wykonany poprzez odcięcie  (odpiłowanie) od pierścienia z metalu (srebra?) pierwotnej jego korony, następnie oszlifowanie jego krawędzi i przylutowanie  po jego   zewnętrznej  stronie srebrnej monety. Grubość ścianki stalowego pierścienia wynosi ok. 1 mm, szerokość od 5 mm do 3 mmm, a jego wewnętrzna średnica    2,1  cm. Moneta przed  przylutowaniem została odpowiednio wygięta, tak, aby jak największą powierzchnią swego rewersu ściśle przyległa do krzywizny pierścienia. Została też wyszlifowana co spowodowało, że napisy i symbole po wewnętrznej stronie są całkowicie zatarte.  Uniemożliwia to dokładną identyfikację monety, jej nominału, daty emisji itp. Natomiast awers, również nie będący już w idealnym stanie, zawiera wytartą, ale wciąż wyraźną podobiznę widzianej z  profilu głowy cesarza Franciszka Józefa I, oraz dające się odczytać łacińskie napisy na obwodzie monety. Te elementy oraz średnica monety  2,3 cm wskazują, że jest to  moneta o nominale 1 korony austriackiej, próby srebra 835, emitowanej (wybijanej) w tej formie już po roku 1900, co najmniej do 1916.r.

                         Wykonanie z monety tego rodzaju sygnetu jest, zapewne, przypadkowym, nawiązaniem do powszechnej wśród Romów tradycji wykorzystywania   wychodzących z obiegu złotych lub srebrnych monet w formie biżuterii, np. : naszyjników, bransolet lub też jako kruszec, materiał do zrobienia całkiem nowych ozdób jak : pierścionki, sygnety, kolczyki, łańcuszki itp.

Warsztaty jubilerów są często przenośne umożliwiające realizację zlecenia przy okazji różnych jarmarków.
Technika i materiał:

Cechy fizyczne główne:

Wymiary:

średnica obrączk wewn. 2,1 cm., śred. oczka z monety 2,3 cm.

Pochodzenie::

Postaci, obiekty, artefakty:

Typy postaci/obiektu:

Informacje o autorze:

Data urodzenia:

03 czerwiec 1972 r. XX w.

Informacje o autorze:

Ciurar Nicolae " Kalica", ur. 03. 06. 1972. w Manarade, zamieszkały w tej miejscowości, z zawodu blacharz, pracujący razem z ojcem w tym zawodzie
Dane właścicielskie:

Właściciel:

Numer inwentarzowy:

305

Data pozyskania zbiorów:

1995 r. XX w.

Historia pochodzenia:

Wykonany w przydomowym warsztacie blacharskim we wsi Manarade koło Blaj w centralnej Rumunii, w Transylwanii
Informacje o rekordzie:

Ostatnia modyfikacja:

13 wrzesień 2024 r.

Numer identyfikacyjny:

250